Upozornění

WORKSHOP – ŠTÍPÁNÍ PAZOURKOVÝCH NÁSTROJŮ – obsazeno

PRO PŘEDEM PŘIHLÁŠENÉ

Workshop objednávejte na e-mailu: archeoparkvsestary@seznam.cz
CENA: 1600 Kč (cena zahrnuje rovněž vstupné do archeoparku)
maximální počet kurzistů: 8
LEKTOR: Petr Zítka (web: https://jaknapazourek.cz/ )

POPIS KURZU: Cílem kurzu je pochopit a zvládnout základy pravěkých technik štípání kamene. Každý z účastníků během workshopu vytvoří sadu vlastních štípaných artefaktů, které si odveze (menší pěstní klín, obsidiánový hrot, čepelový hrot/nůž, neandertálský úštěpový hrot, sadu ostrých úštěpů k experimentálnímu řezání).
Začneme stručným přehledem vývoje štípané industrie na reprezentativním souboru replik štípaných nástrojů od paleolitu po dobu bronzovou.
Kurz je sestaven ze tří bloků.

1. Blok – Tvrdý kamenný otloukač. Práci s kamenným otloukačem nacvičíte při odrážení úštěpů z jádra. Následuje výroba prvního nástroje z odraženého masivního úštěpu (neandertálci – středopaleolitický mousterienský hrot), zvládnutí práce s menším kamenným otloukačem/abraderem, koordinace pohybů předloktí a zápěstí.

2. Blok – Parohový otloukač. Opracování jádra do podoby menšího pěstního klínu. Odražení dlouhé čepele z jádra pomocí parohového otoukače.

3. Blok – Tlak. Retuš dlouhé čepele do podoby hrotu/nože. Vysvětlíme si rozdíly v užití parohových a měděných retušérů, správné držení hrotu na podložce a vhodné úhly. Dále vytvarujete oboustranně plošně retušovanou šipku z obsidiánu, (tvar podle eneolitických či indiánských vzorů).

Veškeré vybavení bude zajištěno: potřebné nástroje včetně parohových a kamenných otloukačů a surovinu ke štípání (hlízy kvalitního pazourku a obsidián), rukavice, ochranné brýle, tabuli na nákresy, lékárničku k ošetření drobných ran. Není to nezbytné, ale můžete si přinést vlastní ochranné brýle a rukavice, tak aby vám dobře padly.
Doporučujeme dlouhé kalhoty a pevnou obuv.

MÁSTO KONÁNÍ: prostory Archeoparku Všestary
PŘEDPOKLÁDANÝ ZAČÁTEK: 9:00
PŘEDPOKLÁDANÝ KONEC: 16:30

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *