Upozornění

Přichází Archeologické léto!

Letošním tématem budou Dílny na zpracování kamene v Archeoparku pravěku Všestary, zájemci k nám mohou přijít ve dnech 1.7. 22.7. 12.8. 26.8. vždy od 10 hodin.

https://www.arup.cas.cz/archeologicke-leto/?fbclid=IwAR1eUS29kEvR1pw7uEUi6NBWkkro6cqnlpmEr6Zn4HoOKyJN2eXIhZjykns

Ve východních Čechách se více než jinde koncentrují depoty a tzv. dílny dokládající zpracování kamenných broušených nástrojů mladší doby kamenné řezáním, vrtáním, broušením (neolit = nový kámen). A to i přesto, že dominantní surovina k jejich výrobě, metabazit typu Jizerské hory, se v neolitu získávala v horách téměř 100 km daleko. Tzv. dílny na Hradecku dnes nejsou v terénu patrné, koncentrují se ale ve východní části tzv. Hořického chlumu s výskytem kvalitních pískovců. Je pravděpodobné, že v dnešní obci Skála (u Hořic) ona pískovcová skála už před více než 6000 lety vyčnívala na povrch. V blízkosti obce je také mimořádně dochovaný (je možné, že ho „opravili“ a používali později Keltové) tzv. rondel, kruhové valy a příkopy jsou dodnes viditelné v lese blízko obce. Rondel se nachází mimo běžně osídlené území a můžeme jej považovat oprávněně za místo setkávání neolitických lidí, už kvůli energii potřebné k jeho zbudování. Byl postaven i s ohledem na využití místních pískovců tehdejšími lidmi? Jakou roli zdejší pískovec sehrál ve výrobním řetězci?
V době pandemie se tým pracovníků Archeoparku Všestary věnoval rozsáhle pokusům s otloukáním, broušením, vrtáním a řezáním kamene. Tyto experimenty posunuly dál naše poznání. Protože i rondel u Skály je v porostu málo viditelný, přesunula se prezentace problematiky do blízkého Archeoparku pravěku Všestary, kde má návštěvník možnost si technologii i „osahat“.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *