Co Vás čeká nejen tuto sobotu ?

Vážení návštěvníci,
zde předkládáme podrobnou zprávu, kterou dnes otiskla ČTK. Letos nás čeká opravdu mimořádně pestrá sezóna a my bychom se s tím vším s Vámi rádi podělili. Další informace naleznete na
https://www.facebook.com/monoxylon4  O tom, co všechno zažijete již tuto sobotu pojednává následující text:
 
 
Všestary (Hradecko) 21. dubna (ČTK) – Archeopark Všestary na Královéhradecku v sobotu zahájí sezonu novou výstavou zaměřenou na výrobu kamenných nástrojů a předmětů. Poznatky všestarští experimentální archeologové získali zejména při experimentech v době pandemie koronaviru. Kromě toho návštěvníci budou svědky výroby repliky pravěkého člunu z jednoho kusu kmene, tzv. monoxylonu, na kterém se hradečtí experimentální archeologové pokusí příští rok přeplout z východu na západ Egejské moře. ČTK to dnes řekl Radomír Tichý, ředitel Archeoparku pravěku. V 10 hodin v sobotu 23.4. první komentovanou prohlídku na parkovišti archeoparku u kmene stromu zahájí Radomír Tichý.
 
V archeoparku se snaží dokázat a na výstavě prezentovat, jakým způsobem v neolitu a v eneolitu byli lidé schopni jednoduchými nástroji provrtat nejrůznější druhy tehdy používaných hornin a vyrábět vrtané kamenné sekery.
 
„Nová výstava je příběhem od kamenného polotovaru přes jeho zpracování až do finální podoby repliky artefaktu. Návštěvníci uvidí také ukázky sídlištních nálezů, keramiky či autentické nálezy kamenných nástrojů a předmětů. Během sezony budou k výstavě doprovodné programy s praktickými ukázkami a také komentované prohlídky výstavy,“ řekl dnes ČTK M. Drahorád z Archeoparku Všestary.
 
Výstava navazuje na obdobně laděnou výstavu, která byla k vidění v hlavní budově archeoparku loni. Představuje rozsáhlý experiment výroby kamenných nástrojů a předmětů v mladší a pozdní době kamenné. V době pandemie se tým pracovníků archeoparku věnoval pokusům s otloukáním, broušením, vrtáním a řezáním kamene.
 
„Nová výstava přiblíží také výrobu v kultuře s vypíchanou keramikou prestižních kamenných narámků z kalcitického mramoru, který se těžil na Sázavě a zpracovával na sídlištích ve středních a západních Čechách,“ řekl ČTK Drahorád.
 
Oblast mezi dnešním Hradcem Králové, Jaroměří a Hořicemi obsahuje velmi četné nálezy kamenných broušených nástrojů. Sekery a telice z metabazitu byly používány pro práci se dřevem. „Pískovec z okolí Hořického chlumu sloužil jako brusy. Samotná těžba suroviny probíhala jinde, v oblasti Jizerských hor,“ řekl ČTK Drahorád. „Experimentální zpracování kamene nám dalo nový pohled na výrobní řetězec a jednotlivé technologie“, doplnil Tichý.
 
Hradečtí experimentální archeologové chystají na příští rok expedici Monoxylon IV. Plavidlo od začátku dubna vzniká z kmene dlouhého přes 11 metrů u archeoparku. Pracovníci již odstranili kůru a měkkou vrstvu dřeva hned pod kůrou, uvedl R. Tichý.
 
Expedice Monoxylon IV naváže na námořní výpravy hradeckých experimentálních archeologů v dlabaných člunech z let 1995, 1998 a 2019, z nichž dvě byly v Egejském moři. Cílem expedic je udělat si představu o tom, jak v neolitu před 9000 lety ve Středomoří probíhala zemědělská kolonizace.
 
Zřizovatelem archeoparku je Královéhradecký kraj spolu s Univerzitou Hradec Králové. Ve venkovní části areálu je více než deset replik pravěkých objektů, včetně rondelu či neolitického domu.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

Přejít k navigační liště