ARCHEOPARK

Co tvoří archeopark?

1. budova expozice

Přízemí tvoří expozice nazvaná „Podzemí“ či „Podsvětí“, tedy tajuplný svět z pohledu pravěkých lidí. Najdete zde jeskyni s malbami, akvárium s archeologickými nálezy, pazourkové doly, megalitickou hrobku, ukázky pohřbívání z našeho území a depoty („poklady“). Zároveň se zde dozvíte, jakým způsobem získává archeolog informace o našich předcích.
První patro obsahuje expozici „Život v pravěku“. Naši představu o běžném životě pravěkých lidí Vám přiblíží jednak obrovský model pravěké krajiny, ale také tématické panely s replikami nástrojů.
Druhé patro nazýváme „Nebe“, které pravěcí lidé jistě vnímali. O tom svědčí mnohé archeologické nálezy. Dnes pohledu z nebe dolů využívá tzv. letecká archeologie. Vy zde z ptačí perspektivy uvidíte pravěkou krajinu na modelu o patro níže. Ve třetím patře se nachází i přehled celého pravěku Čech a Moravy ukázaný jak v obrazech Libora Baláka, tak pomocí replik a kopií artefaktů.
Promítací sál s programy dle témat nebo probíhajících akcí.
Didaktická dílna se skládačkami a hmatovým boxem.
Výstavní sál s aktuální výstavou s vybraným tématem pravěku

2. Venkovní pravěká vesnice

Celý areál Archeoparku tvoří nejen budova expozice, ale i jeho venkovní část, tzv. muzeum pod širým nebem s konstrukcemi pravěkých budov z doby kamenné, bronzové a železné.

 

3. Archeocyklotrasa

Archeocyklotrasa z Hradce Králové do Smiřic Vás zavede na místa významných archeologických lokalit okolí Hradce, na které Vás upozorní čtrnáct informačních tabulí. Archeopark Všestary je šestou zastávkou cyklotrasy.

Pro bližší informace klikněte ZDE